Optymalizacja
Zostaw komentarz

Szukanie w Google

uzyje-google-za-ciebie1200800

Wyszukiwarka Google (obok Yahoo, Bing, Ask i wielu innych) to najpopularniejsze narzędzie do przeszukiwania zasobów sieciowych. W Polsce w rankingach popularności znajduje się zdecydowanie na pierwszym miejscu. Dzięki niej cały wszechświat informacji jest zaledwie na wyciągnięcie ręki. Oczywista oczywistość? Co ja Wam tu piszę? Przecież googlujecie codziennie… ale czy aby na pewno wiecie jak efektywnie korzystać z wyszukiwarki Google? W jaki sposób formułować zapytania, żeby znaleźć dokładnie to, czego szukacie? Jeśli nie, to zapraszam do lektury. Dowiecie się m.in. jak używać  tzw. „operatorów wyszukiwania”. Ponadto niewykluczone też,  że dzięki zawartym w tekście informacjom uda Wam się uniknąć sytuacji w której ktoś dowcipnie podeśle Wam link „użyję Google za Ciebie”:)

Z dzisiejszego wpisu skorzystają wszyscy, nie tylko graficy, chociaż i tak postaram się przemycić jak najwięcej pomysłów przydatnych także tym drugim, szczególnie przy przeglądaniu sieci pod kątem zdjęć i grafik oraz wyszukiwania konkretnych formatów plików.

Oto kilka mniej znanych, aczkolwiek bardzo przydatnych funkcji wyszukiwarki Google:

 • Operator (słowo kluczowe) site: – pomaga przeszukać zawartość konkretnej strony www. Szczególnie przydaje się to wtedy, gdy wybrana strona nie ma własnej wyszukiwarki lub wówczas, gdy chcecie przeglądać jej zawartość pod kątem zdjęć/obrazów. Przyjmijmy scenariusz, że szukacie na www.moleskine.com żółtego notesu,  bo chcecie go kupić bezpośrednio od producenta. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce: site:moleskine.com yellow notebook (po dwukropku nie wstawiamy spacji, podobnie jak w przypadku użycia każdego innego operatora). Po kliknięciu w zakładkę Grafika macie efekt jak poniżej.

operator_site

 • Ujęcie poszukiwanych wyrazów w cudzysłów umożliwia wyszukanie słów dokładnie w tej samej kolejności w jakiej je wpiszecie w przeglądarce. Wpisując „the doors” w rezultatach Google Grafika zamiast zdjęć drzwi pojawią się obrazy dotyczące zespołu. Operator cudzysłów świetnie sprawdza się gdy w wyszukiwanym wyrażeniu nie chcemy pominąć spójników, które zwyczajowo są przez wyszukiwarkę ignorowane.
 • Przy wyszukiwaniu na wybranej stronie wszystkich plików o konkretnym rozszerzeniu wystarczy wpisać: site:moleskine.com pdf, a wyszukiwarka wyświetli Wam wszystkie pliki pdf pochodzące ze strony www.moleskine.com.
 • Poszukiwanie danego typu pliku nie musi ograniczyć się tylko do jednej strony. Sformułowanie: filetype:doc „konkurs fotograficzny” pomoże Wam odnaleźć wszystkie skatalogowane w Google pliki tekstowe z rozszerzeniem .doc, które mają w tytule słowa: „konkurs fotograficzny”. Jak widzicie na tym przykładzie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby łączyć ze sobą rózne operatory wyszukiwania – tutaj wykorzystałam i „cudzysłów” i „filetype:”.
 • Powiedzmy, że pobraliście kiedyś z internetu obrazek czy zdjęcie, ale teraz już nie pamiętacie skąd dokładnie pochodzi. Bardzo pomocna będzie funkcja wyszukiwania obrazem. Po kliknięciu w ikonkę aparatu w wyszukiwarce Google wyskakuje okno, do którego można załadować takie zdjęcie i dzięki temu znaleźć jego źródło, ewentualnie inne strony na których występuje, a także inne obrazy podobne do niego wizualnie (mniej lub bardziej). Zobacz wideowyszukajobrazem
 • Zaawansowane narzędzia wyszukiwarki Google Grafika oferują m.in. sortowanie obrazów po kolorze, rozmiarze, rodzaju licencji itp. Poniżej zatrzęsienie zdjęć zielonych kameleonów o rozdzielczości powyżej 1024 x 768 px.

wyszukiwarka garfiki

 • Gdy szukacie stron o podobnej tematyce warto skorzystać z operatora related:. Przykładowo: related:www.themeforest.net – sprawi, że w wynikach wyświetlą się pozostałe miejsca w sieci, gdzie można znaleźć skórkę do WordPress’a.
 • Za pomocą operatora minus – można wykluczyć z wyszukiwania poszczególne słowa. Przykład: tablet graficzny -wacom odsyła nas do stron z tabletami graficznymi z pominięciem tego konkretnego producenta.
 • Poprzedzenie słowa tyldą, sprawi, że wyszukiwarka uwzględni także synonimy tego wyrazu np.: ~darmowe ~ebooki, znajdzie też: „darmowe książki”, „darmowe publikacje” itd.
 • Bezpośrednio w oknie przeglądarki można także wykonywać działania matematyczne oraz szybko przeliczać jednostki miar i wag np.: wpisując: cm to inch lub kg to g.

cmtoinch

Podstawowe funkcje wyszukiwarki (dla przypomnienia):

 • Przy wpisywaniu haseł nie trzeba przywiązywać uwagi do małych i dużych liter, bo wyszukiwarka i tak tego nie uwzględni
 • Znaki interpunkcyjne też są ignorowane
 • Jeśli szukacie informacji na konkretny temat, warto skorzystać z dedykowanych wyszukiwarek: Google Książki, Google Filmy, Google Mapy, Google Aplikacje itd.

Jeśli zainteresował Was temat zaawansowanych funkcji wyszukiwarki Google to… wyszukajcie sobie sami więcej informacji na ten temat ;) Może wybierzecie dla siebie coś jeszcze, co ja osobiście uznałam za niekoniecznie warte wspomnienia. Zróbcie to samodzielnie, zanim ktoś w ramach żartu podeśle Wam taki link: http://lmgtfy.com/?q=operatory+wyszukiwania.

A na koniec jeszcze film opowiadający o tym na jakiej zasadzie działa wyszukiwanie w Google:

Swoją drogą, ciekawe co facet ma na myśli mówiąc, że oceniają czy strony są „słabej jakości”. Interesujące do jakich informacji nie mamy dostępu dzięki tym sprytnym mechanizmom selekcji informacji. Może czasem warto zerknąć do innej przeglądarki, żeby porównać wyszukane treści? ;) No to zostawiam Was z tą zagwozdką i życzę owocnych poszukiwań! Czołem!


Ciekawostka: wiedzieliście, że możecie utworzyć własną wyszukiwarkę Google, która przeszukuje wybrane przez Was strony? Można ją następnie udostępnić innym np. umieszczając na swojej witrynie www. Próbowaliście kiedyś? Ja jeszcze nie. Jak macie ochotę to można to zrobić tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.