Optymalizacja
Komentarze 2

Zrozumieć kolor

Post_kolor_01

Dzisiaj będzie troszkę bardziej serio. Nie można się tak ciągle ekscytować i inspirować pracami innych, czasem trzeba usiąść i zaprojektować coś samemu. I jak to często bywa, wcale nie jest łatwo. Brakuje natchnienia (często tak to sobie tłumaczę), umiejętności, dobrej organizacji czasu, czy odpowiednich narzędzi. Stąd pomysł na utworzenie w menu kategorii „optymalizacja”, w której chciałabym umieścić swoje pomysły na to jak sprawniej radzić sobie w pracy nad projektem oraz z jakich sprytnych narzędzi korzystać, żeby nie marnować nadmiernie swojego czasu, którego wiadomo… zawsze brakuje. Tak więc dzisiaj będzie o nierozłącznym elemencie procesu projektowania czyli o dobieraniu kolorów.

Jak wybrać odpowiedni kolor? Do znużenia zadaję sobie to pytanie, za każdym razem, gdy pracuję nad projektem logotypu, strony www, broszury, a nawet codziennie rano, kiedy wkładam na siebie ubranie. Wybór nie jest łatwy, kolorów mamy całe mnóstwo i wszystkie są przecież takie zachwycające! Znam takich, którym selekcja przychodzi bez większego trudu. Jakoś intuicyjnie wiedzą z jakich kolorów korzystać, aby projekt nie tylko wyglądał atrakcyjnie, ale także spełniał swoje funkcje. A co jeśli nie posiadamy takiego wrodzonego daru? Trzeba sobie jakoś poradzić, przecież właściwy dobór barw to jedna z podstawowych umiejętności cechująca dobrego projektanta… Pocieszę Was, mądre książki mówią, że da się tego nauczyć! Tak więc jak z tysiąca barw wybrać tą właściwą? Czym się kierować i o czym pamiętać? A wreszcie jak uzasadnić swój wybór klientowi?

Zanim przejdę do sedna sprawy chciałam podrzucić Wam reklamę, która ostatnio zwróciła moją uwagę, właśnie ze względu na ciekawą kolorystykę:


Sądząc po komentarzach zamieszczonych pod filmem, zdania są skrajnie różne. Jedni twierdzą, że reklama jest brzydka, innym się podoba. Zastanawia mnie, czy na pozytywny lub negatywny odbiór mogła mieć wpływ użyta w reklamie paleta kolorów. Skąd ona się wzięła? Czy projektant zwyczajnie preferował takie kolory? A może ostateczne zdanie należało do zleceniodawcy? Albo, jeszcze inaczej, podeszli do tego bardziej profesjonalnie i maczał w tym palce jakiś Color Forecaster? (Wiele organizacji zajmuje się poszukiwaniem kolorystycznych trendów. Producenci czynią nieustanne starania, żeby prezentować produkty w nowy sposób. Nadając im świeżego, nowego wyglądu zachęcają konsumentów do zakupu). Tak czy inaczej, dobór odpowiedniego koloru może mieć kluczowe znaczenie w odniesieniu sukcesu przez dany produkt lub usługę. Przykładowo, zwróćcie uwagę na opakowania mięsa – nie spotkałam się jeszcze z użyciem w takiej sytuacji koloru zielonego, który w tym kontekście kojarzy nam się z czymś nieświeżym. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się na opakowaniach specjałów wegetariańskich i produktów organicznych – tutaj znowu kolor zielony wykorzystywany jest niezwykle często i traktowany jako odpowiednik rzeczy zdrowych, naturalnych i nieprzetworzonych.

Niewerbalne narzędzie komunikacji

Kolor jest niezwykle potężnym narzędziem komunikacji w sztukach wizualnych. Dzięki niemu, bez użycia słów, w mgnieniu oka możemy zorientować się, czy przekaz jest pozytywny, czy negatywny, formalny lub nieformalny. Bezbłędnie pomaga zwrócić uwagę na to, co istotne, manipuluje naszą percepcją, wywołuje emocje. Sprawa doboru barw nie jest jednak taka prosta jak się wydaje. Każdy z nas posiada pewne indywidualne predyspozycje, które sprawiają, że kilka osób jedną barwę postrzega w zupełnie różny sposób. Widzenie i interpretacja koloru zależne jest także od uwarunkowań kulturowych (biały dla Chrześcijan oznacza czystość  i niewinność, natomiast Hindusom kojarzy się z żałobą i śmiercią). Na postrzeganie koloru wpływa nawet, tak z pozoru błaha rzecz, jak barwa sąsiadująca (żółty na białym tle wydaje się o wiele mniej intensywny niż ten sam kolor na tle czarnym). Jak tu podjąć właściwą decyzję, biorąc pod uwagę wszystkie te wytyczne?

Oto kilka pomysłów i faktów, o których sama staram się pamiętać decydując o kolorach projektu:

  • Szukaj, obserwuj i kolekcjonuj. Nie wiem, czy ktoś inny też coś takiego praktykuje, ale ja zbieram kolory w specjalnych folderach na dysku twardym swojego komputera.  Za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba mam mnóstwo inspiracji gotowych do użycia. Polecam takie rozwiązanie! Fakt faktem, trochę czasu trzeba poświęcić na przygotowanie takiej kolekcji, ale zapewniam, że trud się opłaci.
  • Wybierając paletę barw projektu, można zasugerować się tym, jak pracują projektanci wnętrz. Wybierz dwa, bądź trzy subtelne odcienie jednej barwy, uzupełniając je kolorem dominującym. Zaakcentuj ten jeden, szczególny kolor, który będzie przyciągać oko i zwracać uwagę. Następnie wykorzystaj go, do podkreślenia nagłówka, czy pojedynczego elementu projektu.
  • Nie ma żadnej zasady, która mówi, że nie wolno stosować większej liczby barw, ale im jest ich więcej, tym większe wyzwanie w doborze właściwego zestawu. Żeby projekt wyglądał spójnie, optymalne będzie wykorzystanie 3, 4, maksymalnie 5 kolorów.
  • Nie zawsze to, co w naszym mniemaniu ładne jest też właściwe. Staraj się dostosować kolorystykę do konkretnego produktu, marki, usługi, tematu czy grupy docelowej. Nie dobieraj koloru na zasadzie własnych preferencji. Kolor różowy przeważnie średnio sprawdzi się na wizytówce poważnego biznesmena. Wyjątek stanowi tu wizytówka poważnego przedstawiciela sieci T-mobile ;)
  • Nie powielaj utartych schematów. Kolejna firma sektora finansowego wcale nie musi posiadać identyfikacji w kolorze granatowym.
  • Nie wymyślaj koła na nowo. Jeśli szukasz natychmiastowego rozwiązania, użyj gotowych palet kolorów. Inspiracji szukaj tutaj, na ich podstawie możesz utworzyć też własne zestawienia. Przedstawione palety są o tyle ciekawe, że widać ilościowe rozłożenie poszczególnych kolorów. Pomocny może okazać się także Adobe Color CC. Wystarczy, że wybierzesz kolor wyjściowy, a program sam dobierze pozostałe, według 7 dostępnych schematów (kolory monochromatyczne, uzupełniające, tryb własny itd.).
  • Nie bój się eksperymentować, zaskakujące połączenia kolorystyczne mogą wywołać zaskakująco dobry efekt! Dobrze jednak, gdy potrafisz uzasadnić swój wybór.
  • Coś dla ambitnych: zwróć uwagę na symbolikę kolorów. Nie mam tu na myśli rygorystycznego podporządkowania się jakimś średniowiecznym zasadom ;), ale dobrze wiedzieć, że jest coś takiego jak „Słownik symboli” Władysława Kopalińskiego, do którego można zajrzeć.

Jak przekonać do swojej decyzji innych?

No dobrze, załóżmy, że zdecydowałeś/aś się już na kolorystykę projektu i osiągnąłeś/ęłaś zadowalający rezultat. Jak wyjaśnić swój wybór klientowi, który przypuśćmy, posiada zupełnie odmienny gust? Jak do każdej prezentacji projektu proponuję się odpowiednio przygotować. Zabierz ze sobą wzornik barw. Może okazać się on przydatnym gadżetem, który utwierdzi Cię w przekonaniu, że rozmawiasz z klientem o tym samym kolorze. Możesz wcześniej poszukać podobnych produktów lub firm działających w tej samej branży i porównać je z Twoim projektem. Być może zależało Ci, aby wybrany kolor był inny niż u konkurencyjnych przedsiebiorstw, oferujących te same usługi? Może priorytetem było zwrócenie uwagi przechodnia na plakat i dlatego wykorzystałeś „piżdżący żółty”? Wszystko uzależnione jest od konkretnego projektu. Jednak z całą pewnością przyda Ci się wiedza o kolorze i znajomość pojęć takich jak: kolory podstawowe i pochodne, barwy chromatyczne i achromatyczne, monochromatyczne, nasycenie, jasność itd. (nie polecam jednak nadużywania fachowej terminologii, możesz kogoś niepotrzebnie wystraszyć;), a przecież chodzi tylko o to, żeby zrozumiał Twoje intencje).

Podsumowując, dobór koloru staje się nieraz ogromnym wyzwaniem. Szereg spraw m.in. takich jak wiedza, uwarunkowania kulturowe, odczucia, świadomość i podświadomość mają wpływ na odbiór tego, co widzimy. Jak się okazuje zagadnienie koloru to temat tak obszerny, że można napisać o tym osobny post, a nawet kilka, bądź też całą książkę, co z resztą niejednokrotnie robiono. Wszystkich, którzy czują niedosyt i są zainteresowani szczegółowymi informacjami dotyczącymi koloru w designie i nie tylko odsyłam tutaj i tutaj  (uważam że to jedne z ciekawszych pozycji na ten temat).

Na koniec jeszcze wrzucam Wam test na widzenie kolorów. Sprawdźcie sobie jak dobrze potraficie rozróżniać odcienie jednej barwy.

A Wy? Znacie jakieś triki pomocne przy doborze kolorów? Dajcie koniecznie znać:)

*W tekście używam zamiennie słowa”barwa” i „kolor”, niezależnie od kontekstu traktuję je jako synonimy.

2 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.